Тема.  Хімічна завивка волосся

Історія хімічної завивки:

Хімічна завивка волосся  з явилася наприкінці ХІХ століття в Європі. Винахідниками хімічної завивки є Чарльз Неслер  та Йозеф Майєр. Перші завивки були гарячими. На волосся наносили спеціальний розчин, основу якого складали  сульфіт і бур, накручували на спеціальний  металевий стержень і нагрівали до температури 100° С електричним чи паровим способом. Така завивка трималася декілька місяців, давала  м’яку  природну хвилястістю, але була досить складною та небезпечною, волосся надмірно пошкоджувалося. В зв’язку з цим не припинялися спроби зробити завивку більш зручною та безпечною. В 30 роках ХХ століття з явилися перші хімічні препарати що змінювали форму волосся без високих температур. Спочатку їх використовували для розпрямлення дуже кучерявого волосся американців африканського походження, згодом в такий спосіб почали завивати волосся В нашій країні холодна хімічна завивка з явилася в 50 роках минулого століття. Перші препарати були сильно лужними, значно псували волосся. До сьогодні багатьма виробниками складові хімічних розчинів змінюються, вдосконалюються, покращуються. З явилося багато нових препаратів що лагідно впливають на волосся.

Загальні відомості про завивку

Хімічна завивка – це зміна форми волосся на тривалий час під впливом  фізичних та хімічних факторів.

Хвилясте і кучеряве волосся відрізняються від прямого за декількома ознаками:

1)  Хвилясте волосся завите навколо умовної осі в ліво чи в право, що нагадує різьбу гвинта. Ступінь завитості волосся визначається кроком гвинта – відстань між двома сусіднім завитками.

2)  Пряме волосся в поперечному перерізі кругле, хвилясте в перерізі злегка овальне, кучеряве в перерізі більш сплюснуте.

3)  Пряме волосся росте з волосяного фолікула прямої форми. Хвилясте – з серпоподібного волосяного каналу. Кучеряве – з спіралеподібного.

В процесі виконання завивки, ми не можемо вплинути на форму волосяного каналу,але можемо змінити поперечний переріз волосини, і завити волосся . Щоб така завивка була стійкою одного механічного впливу  на волосся є недостатньо, тому його піддають також впливу хімічному,  а  іноді й термічному.

Основною будучою речовиною волосини є білкова речовина кератин, що складається з амінокислот. Одною з найважливіших  амінокислот волосини є цистин, що містить в собі багато сірки і пов'язаний  дисульфідом.  Дисульфід ні зв’язки забезпечують міцність волосся та стійкість його форми.

Тіогліколева кислота має здатність руйнувати дисульфідні зв’язки волосини. Внаслідок цього замість цистину в волосині утворюється цистеїн, білкові волокна пошкоджуються волосся втрачає пружність, лусочки розкриваються.  В цей момент волосся легко змінює форму під впливом  накручування, при цьому на волосся діють 2 основні сили : сила натягу і сила тиску. Розщеплені  білкові ланцюжки  переміщуються в нову надану їм форму. Щоб зробити цю форму стійкою,  її необхідно стабілізувати чи зафіксувати.  Для цього використовують слабкий розчин перекисю водню, залишки лугу в волоссі нейтралізуються і припиняють свою дію. Волосся починає повертатися  до початкового природнього стану в момент фіксації в новій формі, відновлюється цистиновий зв'язок і цистеїн  знову перетворюється в цистин, що надає кератину волосся попередню пружність, лусочки закриваються. Цей етап є дуже важливим, він повинен зупинити руйнівну дію тіогліколевої кислоти.

 

 

Швидкість зміни форми волосся залежить від:

-                Типу хімічного  розчину ( по суті його концентрації);

-                Структури волосся;

-                Температури оточуючого середовища

Ступінь завитості волосся залежить від:

-                Типу хімічного  розчину

-                Структури волосся

-                Часу витримки

-                Діаметру коклюшки

-                Температури середовища

Процес завивки ефективно проходить при температурі 37°,  що близька до температури тіла, але іноді виникає потреба в підігріві волосся. Підвищення температури у виключних випадках дозволяє:

-                Знизити опір волосся до впливу препарату

-                Активізувати хімічний розчин

3 основні етапи завивки:

1.   Змочування препаратом, накручування на коклюшки (розм’якшення волосся, зміна форми)

2.   Фіксація (закріплення нової форми, сплющення, стягування волосся на коклюшки)

3.   Нейтралізація (усунення залишків лужних засобів з волосини, закриття лусочок)     

 

Інструменти та засоби для виконання завивки

Інструменти та приладдя:

-                2 мисочки ємністю не менше 100 мл.

-                Коклюшки (70-120 шт.)

-                Поролонові губки для нанесення хімрозчину і фіксажу

-                Гребінець -  хвостик

-                Захисні рукавички

Білизна:

-                Поліетиленовий пен юар

-                Рушник

-                Утеплюючий ковпак

Засоби для завивки:

Для виконання хімічної завивки необхідно мати хімічний розчин, фіксуючий розчин і ополіскувач (нейтралізатор)

Основою хімічного розчину є тіогліколева чи тіомолочна кислота, або їх сполуки (тіогліколат амонію).  До складу розчину також входить вода, поверхнево активні речовини, стабілізатори розчину, пом’якшуючі та лікувальні додатки для волосся.Розчин повинен бути свіжий, світлий, не повинен довго знаходитися під впливом повітря чи сонячних променів, що можуть послабити його дію.

Розчин вибирається у відповідності до структури волосся, кожна професійна фірма пропонує декілька видів препаратів:

-                Для здорового, нормального волосся (N)

-                Для жорсткого волосся, що тяжко піддається завивці (F)

-                Для пористого, послабленого, фарбованого волосся (S )

-                Для блондованого, мелірованого, дуже слабкого волосся та ін.

Вимоги до якості:

Препарат  для завивки  повинен забезпечувати зберігання завитка не менше 3 місяців, не викликати алергічних реакцій, легко наноситися і повність змиватися з волосся.                                                                                                                                                                                           

При тривалому застосуванні, чи індивідуальній не сприйнятливості, препарат може викликати алергічні реакції  і навіть токсичні ефекти (розлад травлення, порушення роботи нирок, зміни формули крові та ін.) Ще одним негативним явищем є неприємний запах, що виділяється на повітрі з розчину, викликаний наявністю сірководню і меркантану.

Фіксуючі речовини

Можна використовувати готовий, що випускає фірма виробника, чи приготувати в умовах перукарні. До складу фіксажу входить перекису водню 3-5%, вода,  ПАР (шампунь).  В якості ополіскувача для нейтралізації можна застосовувати спеціальний засіб після завивки, пропонований виробником, або будь який інший кислий засіб  для догляду за волоссям : бальзам, кондиціонер,  вода з оцтом.

 

Технологія виконання хімічної завивки:

Підготовчі роботи до завивки:

1.   Провести діагностику волосся і бесіду з клієнтом. В бесіді потрібно дізнатися у клієнта якою має бути завивка (довжина волосся, форма завитка, бажана зачіска) визначаємо на скільки пошкоджене волосся, чим оброблялось попередньо, чи фарбувалося і чим. Не можна виконувати завивку на волоссі з металічним барвником чи відновлювачем кольору посивілого волосся, можна визначити природний напрямок хвилястості волосся. Оглянути шкіру голови, перевірити на наявність будь яких подряпин, порізів, запалень шкіри.

2.   Перевірити реакцію шкіри на препарат. Для цього на внутрішній згин ліктя чи а вушною раковиною ватним тампоном наносять трохи розчину, залишають на 10 хв. Тоді змивають слабким розчином перекису, потім  води. Якщо нема алергічної реакції можна виконувати завивку. Щоб правильно підібрати препарат можна перевірити реакцію волосся на тонку прядку нижньопотиличної зони наносять розчин витримують 5-10 хв. і змивають. Якщо волосся не стає слизьким, не тягнеться за гребінцем, не рветься, то завивку можна виконувати. В іншому випадку розводять препарат водою або беруть інший розчин. При виборі форми завивки слід враховувати довжину волосся.  Горизонтальну завивку можна виконувати на волоссі , що не довше 15-20 см.

3.   Помити голову лужним шампунем. Миття повинно бути ретельним, можливе використання засобів глибокого очищення волосся.

4.   Можлива стрижка.  Загалом стрижка проводиться після завивки. Але якщо знімати потрібно більше 5 см  волосся і ця зайва довжина вплине на результат завивки, то волосся можна стригти і попередньо, залишаючи 2-3 см. довжини в запасі. Для кращого накручування можна відфілірувати кінці волосся.

Перший  (основний ) етап завивки (накручування на коклюшки, змочування препаратом)

Є  два  способи нанесення препарату на волосся: прямий і не прямий. Більш поширений   непрямий спосіб: коли волосся спочатку накручують, потім наносять хімрозчин. Прямий спосіб – використовується тоді коли волосся жорстке, тяжке до завивки і довше 15 см. При цьому спочатку на волосся наносять розчин, тоді його накручують, розчин має бути злегка розведеним і наноситись 2/3 довжини від кінців, а після закінчення накручування препарат звичайної концентрації наноситься вже на коклюшку. При накручуванні слід дотримуватись тих самих правил, що при укладанні на бігуді, але товщина прядок набагато менша, біля 1 см  по шкірі.

При непрямому способі завивки крайову лінію росту волосся на лобі і скронях змащують вазеліном, пов язують ватний чи марлевий джгут і приступають до нанесення розчину. На волосся наносять препарат, починаючи від шиї вверх по потилиці,  ретельно змочують кожну коклюшку, розчин не повинен стікати по шкірі, голову накривають поліетиленовою плівкою та утеплюють. Час витримки залежить від типу волосся та розчину, і в середньому становить 20 хв. Через 10-15 хв. роблять перевірку якості завитка.  Якщо завиток крутий і пружний або якщо волосся тягнеться  і рветься, то слід робити промивку. Якщо завиток ще в’ялий, витримку продовжують на 5-10хв. При полосканні, не знімаючи коклюшки і рукавички,  волосся промивають теплою водою t 37°С протягом 2-4хв.

Другий етап (фіксація).

Після ополіскування волосся слід ретельно промокнуть, підсушити рушником, щоб вода не послаблювала фіксуючий розчин. Фіксаж спінюють і за допомогою великої губки наносять на волосся, ретельно обробляючи кожну коклюшку. Зазвичай фіксаж наносять в два прийом:  спочатку половину чи 2/3 розчину на 7 хв, тоді розкручують коклюшки і наносять  решту  розчину ще на 7 хв. Коклюшки знімаються при наявності фіксажу на волоссі.

 Третій етап (нейтралізація) та заключні роботи хімічної завивки

Провести 3 етап  завивки, нейтралізацію, скористатись ополіскувачем щоб відновити властивості волосся, варто нанести лікувальні емульсії бальзами, маски залежно від виду засобу, ця процедура може проводитись перед, після ополіскування чи замість нього. Далі проводиться стрижка волосся, зрізають заламані кінчики, волосся висушується і укладається зазвичай на бігуді, або феном при невисокій температурі.

Помилки при виконанні хімзавивки
           Щоб добитися необхідного результату і бути упевненим в якості завивки, треба навчитися знаходити cпіввідношення  між діаметром коклюшок, часом витримки, станом  волосся, концентрацією складу. Якщо результат  незадовільний, треба по можливості виправити помилки відразу по закінченні завивки.

Браки  при хімічній завивці

Вид браку

Причини

Способи усунення


Повільно йде процес завивки

Слабка накрутка; використано мало коклюшок при занадто великому їх діаметрі; невідповідність хімічного складу; в приміщенні холодно; волосся не вимите, і склад не вбирається

Ще раз нанести на волосся відповідний склад; скористатися клімазоном; при неправильній  накрутці (наприклад, слабка накрутка або пасмо відтягнуте не під тим кутом) накрутити заново

Слабкий завиток

Неправильний вибір часу витримки; невідповідність складу, структурі волосся;  слабка накрутка; волосся раніше було пофарбоване хною; не вірно обраний діаметр бігуді - він занадто великий для даного типу волосся

Можна переробити завивку, але з використанням більш щадного складу. При наявності на волоссі хни її слід видалити.

Занадто крутий завиток

Неправильний вибір часу витримки; невідповідність хімічного складу; надлишок тепла

 

Зістригти кінці волосся (найбільш завиті); зробити лікувальний компрес

Переломи і обриви волосся

Дуже туга накрутка; гумка розташована близько до кореня і сильно стягує кореневу частину волосся

При обривах брак не можна   усунути; при заломах - лікування масляними препаратами

Непрокручені кінчики

неакуратна накрут-

Підстригти волосся, захоплюючи  кінці, що стирчать

 

Дуже в’ялий, обвисаючий завиток

Недостатня витримка фіксатора

Повторити фіксацію
без коклюшок

Прямі пасма в скронево – бічних  і потиличній зонах

Неправильно вибраний кут накручування коклюшок; дуже великі пасма і коклюшки

Завити пасма повторно, більш слабким складом

Зміна  кольору волосся

Волосся перед нейтралізацією не було промите водою; неправильна концентрація фіксажу (більше 5%); викорстано металічні інструменти і пристосування,  які вступають в реакцію зі складом і залишають металевий осад на волоссі, що в свою чергу може викликати знебарвлення; фіксатор розведено гарячою водою.

Використовувати тонуючі засоби

Пересушене  волосся

Надлишок тепла

Максимально зрізати кінці волосся; провести  курс  лікування спеціальними препаратами; використовувати хлібну воду

 
Подразнення  і почервоніння  шкіри голови

Волосся було натягнуто занадто туго; використано дуже велику кількість розчину   і він попав на шкіру голови.

Добре промити голову, нанести на шкіру якийсь засіб по доляду, злегка промасажувати.

Догляд за волоссям після завивки:

Навіть сама слабка завивка ушкоджує волосся, тому воно потребує особливого догляду, завите волосся варто розчісувати спеціальним гребінцем для кучерявого волосся, або рідкими зубцями. Не бажано розчісувати щіткою.

Щоб кератин волосся скріпити, повинно пройти не менше 48 годин. Тому бажано в протягом цього часу не укладати волосся феном і не  піддавати дії підвищеної температури. Дякуючи цьому  пружність завитка  збережеться набагато довше. Волосся не укладають щипцями, не фарбують освітлюючими чи хімічними фарбами як мінімум 2 тижні. Використання фена на протязі 2 тижнів теж не бажане.
Волосся після завивки не миють як мінімум 3 дні, а краще до 2 тижнів (звичайний термін слід подвоїти) при митті використовують кислі, м
які і супер м які шампуні. Рекомендовано використовувати засоби для відновлення структури волосся. Найкраще такі що містять жири чи спеціально призначені для догляду за волоссям після завивки. Можна використовувати засоби в ампулах, відновлюючі  маски для волосся. Після кожного третього-четвертого миття хімічно завитого волосся фахівці рекомендують застосовувати лікувальні препарати, маски для волосся.
Якщо волосся довге, обов'язково потрібно користуватися препаратом для кінчиків волосся. Посічені кінчики зрізають, бо вони не відновлюються.
Щоб хімічна завивка довше зберігалася, слід:

-  якомога менше відтягувати волосся в мокрому стані.
- після миття не викручувати, а лише промокати полотенцем;
- розчісувати тільки рідким  гребінцем і відразу ж робити  рукою стискаючі  рухи, що формують локони;
- ніколи не лягати спати з мокрою головою.

 

Щоб не пересушувати  волосся з перманентом, слід берегти його від дії прямих сонячних променів, солоної і хлорованої води. Влітку обов'язково застосовувати препарати з ультрафіолетовим захистом для волосся. Для укладання добре використовувати живильну піну-бальзам.
Відразу після хімічної завивки непогано зробити тонування волосся - це освіжить його колір і вирівняє структуру. Після завивки краще  скористатися тонуючими чи рослинними фарбами.
Якщо завивка вийшла надто крутою і з нею тяжко справитись, трохи послабити її допоможе «хлібна вода».
Класична Завивка набуває  остаточного вигляду, пом’якшують локони і хвилі  через 10 днів.