Тема. Миття голови

 

Мета , види і способи миття голови.

 

Миття волосся належить до гігієнічних і лікувальних процедур, може бути, як окремою процедурою так і складовою частиною перукарських робіт.

Миття голови виконується з метою :

1. гігієнічною (видалення бруду з волосся та шкіри);

2. підготовчою (розрихлення зовнішнього шару волосся, підготовка до фарбування і хімічної завивки);

3.деформаційною (розпрямлення волосся, усунення слідів попередньої укладки);

4.оздоровчою (насичення волосся поживними та лікувальними речовинами).

Види миття:

-        гігієнічне (зазвичай з шампунем);

-        профілактичне (з використанням бальзаму, хни чи інших спецзасобів);

-        лікувальний (з використанням спеціальних масок, емульсій та інш.).

Існує два способи миття голови :

1.    з нахилом голови вперед над раковиною ( закрити обличчя клієнта серветкою);

2.    з нахилом голови назад над крилом (зберігається макіяж, забезпечується зручне положення тіла  для клієнта, зменшується ймовірність попадання води на одяг клієнта).

 

 Матеріали для миття.

 

Обов’язковим компонентом миття є вода. Вода для миття волосся має бути проточною, чистою, прозорою,без шкідливих домішок, кольору, запаху. Залежно від виду і кількості неорганічних сполук у ній вода буває м’якою і жорсткою. У м’якій (дощовій, сніговій) воді міститься незначна кількість неорганічних сполук. Вона найкраща для миття. Жорстка вода (колодязьна, джерельна, морська, водопровідна) містить багато домішок і мінералів (хлористий   натрій, калій, магній), що вступають в реакцію з милом і шкіряним жиром, утворюючи нерозчинний осад, що частково залишається на волоссі. Пом’якшити воду можна кип’ятінням або розчиненням у ній питної соди (2-3 чайні ложки на 3-4 літри води).

За температурою вода вважається:

холодною 20’C ;

прохолодною 21-28’С ;

теплою 33-38’С ;

гарячою 39-45’С ;

дуже гарячою 45’С .

Вода має очищувальні властивості , а шампунь необхідний для збільшення ефективності її дії. Шампуні не просто очищують , а й поліпшують стан волосся , роблять його м’яким , полегшують укладання.

Вимоги до якості шампуню.

Шампунь повинен :

1. підходити до типу волосся ;

2. легко наноситись, утворювати пишну піну ;

3. не викликати подразнення шкіри і слизових оболонок ;

4. легко змиватися і добре промивати волосся ;

5. містити корисні додатки  (вітаміни , екстракти лікарських трав , білки , жиркові додатки та інші) .

6. мати мінімальне забарвлення ;

7. мати приємний  , але не сильний запах ;

8. після миття волосся має легко розчісуватись і не електризуватися

При виборі шампуню слід враховувати частоту миття та наступну за миттям процедуру. При частому митті користуються м’якими , суперм’якими (зазвичай кислими з рН 5,5) шампунями для щоденного миття. Перед хімічною завивкою чи фарбуванням , коли волосся жирне або коли миють голову рідше, користуються звичайними (зазвичай лужними) шампунями , що потребують використання ополіскувача. Салонні шампуні використовують лише в перукарні.

Ополіскувачі – забезпечують швидку неглибоку дію , підживлюють волосся, і перешкоджають його сплутуванню, полегшують розчісування після миття. Волосся стає більш м’яким і шовковистим. Мають кисле рН і призначенні для здорового волосся.

Кондиціонери – нормалізують вологість, щойно вимитого волосся, запобігають додатковим втратам природної вологи, розгладжують верхній шар кожної волосини.

В основі своїй містять рослинні компоненти, тонкі силікони чи прості синтетичні полімери , що огортають кожну волосину, ’’зацементовуючи’’ тріщини. Збільшення об’єму волосся є незначним і короткочасним.

Бальзами – містять витяжки лікарських рослин та інші корисні додатки: знежирюючі, відновлюючі, поживні. Як правило, витримуються після нанесення на волоссі 10-60 хвилин. Існують також бальзами , що не змиваються , залишаючись до наступного миття. Бальзам більше оздоровлює волосся ніж ополіскувач чи кондиціонер, оскільки містить більше корисних речовин і проникає глибше до волосини.

Часто зустрічаються засоби, що виконують одночасно дві функції, наприклад  бальзам –ополіскувач чи кондиціонер – ополіскувач.

 

 

 

 

Технологічна послідовність миття.

 

Підготовчі роботи при митті :

1. провести діагностику волосся, визначити наявність захворювань, тип і стан ;

2. вибрати шампунь, ополіскувач ;

3. вкрити клієнта серветкою, пенюаром, рушником ;

4. ретельно розчесати волосся ;

5. розмістити шию клієнта у виразі крила чи нахилити його голову вперед над раковиною, попередньо закривши обличчя чистою серветкою ;

6. відрегулювати температуру води (оптимальна 37-40’С.)

Основний процес :

1. волосся змочують великою кількістю води ;

2. наносять шампунь. Норми витрати в жіночому залі 20-25 мм.,в чоловічому залі 8-10мм., намилювання проводять один чи два рази залежно від стану волосся і виду миття ;

3. полоскати волосся слід довго і ретельно;

4. наносять на волосся спеціальний засіб:ополіскувач, кондиціонер. При їх  відсутності ополіскують, як виключення, підкисленою водою. Ця операція називається нейтралізацією, її не виконують перед фарбуванням та хімічною завивкою.

Заключні роботи

Промокнути волосся рушником (без тертя) , розчесати неметалевим гребінцем, висушити.

 

Частота миття.

 

          Залежить від стану волосся, довжини і якості. Якщо волосся брудне, його слід помити негайно. Чим волосся коротше, то тим частіше воно потребує миття. Жирне волосся рекомендується мити кожних 3-4 дні. Нормальне – кожні 6-7 днів, сухе – 8-10 днів. Для щоденного миття слід використовувати лише кислий м’який шампунь.

Нейтралізація і її вплив на волосся.

          В будь-якому розчині, де є вода, її молекула Н2О розпадається на один іон водню Н+ і один іон гідроксиду ОН-, які сполучаючись знов утворюють воду Н2О. За певних умов у розчині може бути переважання іонів Н+ чи ОН-. Співвідношення між ними визначається числом рН. Значення якого може змінюватися від 0 до 14. При однаковій кількості Н+ і ОН-  рН = 7 –середовище нейтральне. При рН від 0 до 7 переважають іони Н+ і середовище кисле. При рН від 7 до 14 переважають іони ОН- і середовище лужне.

          Більшість парфумерно-косметичних препаратів має рН від 4 до 10. Природній рН нашої шкіри і волосся від 5 до 6.

          При митті волосся лужним шампунем, фарбуванні чи хімічній завивці, навіть після ретельного споліскування на волоссі залишається велика кількість іонів ОН-. Це лужне середовище негативно впливає, пересушує, псує волосся. Коли полощуть волосся слабо кислим розчином, кількість іонів гідроксиду зменшується, тому що зустрівшись з іонами Н+, що є в кислому середовищі в надлишку, вони утворюють воду, відбувається реакція нейтралізації.

          Реакцією нейтралізації називається процес взаємодії кислоти з лугом, в результаті якого утворюється сіль та вода.

          Наприклад: HCl + NaOH ® NaCl + H2O

          Повної нейтралізації буде досягнуто в тому випадку, коли кількість іонів Н+ буде рівна кількості іонів ОН-. На практиці кількість іонів Н+ виявляється трохи більшою, але це є природнім для нашої шкіри і волосся.

          Отже, проводячи реакцію нейтралізації, ми виконуємо 3 функції:

1.              усуваємо надлишок лугу, а значить його шкідливу дію на волосся;

2.              відновлюємо кислотно-лужний баланс;

3.              надаємо волоссю блиску, оскільки від дії підкисленого середовища лусочки волосини закриваються.

 

 

Лікувальне миття.

          Для миття голови з лікувальною метою використовують різні препарати та методи. До складу цих препаратів входить: ланолін, стеарин, спермацет, віск, вітаміни, різні жири та масла. З лікувальною метою проводять втирання лікарських складів, ополіскування, маски. Використовують фабричні засоби і засоби домашнього виготовлення. Фабричні засоби можуть мати різні назви: бальзами, кондиціонери, емульсії, лікувальні шампуні, гелі, маски, креми для волосся, лосьйони. Всі вони живлять і лікують волосся. Деякі використовуються до миття, а деякі після миття. Поживні препарати бувають двох типів: швидкої (поверхневої) і глибокої (тривалої) дії.

          Швидкодіючий розчин – це збагачений білками рідкий розчин, який втирається в свіжо вимите волосся, пом’якшує його, надає пишності і пружності. Деякі з таких розчинів змивають, інші так і залишаються на волоссі, утворюючи захисне покриття.

          Розчини глибокої дії в своїй основі мають жири та масла, їх втирають у волосся та залишають на 10-30 хвилин, щоб цілющі речовини проникли вглиб. Потім змивають. Для профілактики такі процедури проводяться раз в 3-4 тижні, а з лікувальною метою щотижня.

 

Миття голови з хною.

          Використання при митті голови хни позитивно впливає на ріст волосся, очищує шкіру голови від лупи, надає волоссю світлих, золотавих відтінків. Профілактична дія хни пояснюється наявністю в ній великої кількості дубильних речовин і смол.

 До миття голови готують розчин хни: 5-6 гр. порошку відсипають в емальовану чи фарфорову мисочку і обережно заливають 100 мл гарячої води не нижче 80 С, постійно помішуючи неметалевою паличкою, щоб не утворилися грудочки до однорідності маси. Клієнта укривають пеньюаром, поліетиленовою накидкою, поверх якої кладуть рушник. Далі клієнту миють голову з шампунем, відтискують волосся і приступають до змочування розчином хни, який за цей час охолоне  до 38-45 °С.

          Змочувати волосся  хною краще на крилі. Спочатку змочують потиличну частину, а потім решту ділянок. Роблять легкий масаж шкіри голови подушечками пальців. Час витримки 5-15 хв. Ополіскують волосся теплою водою без мила.

           

Сушіння волосся.

          Основне призначення сушіння – зафіксувати ту форму, яка була надана волоссю в мокрому вигляді. Мокре волосся дуже еластичне, легко піддається деформації. Під час висихання його пружність відновлюється і волосся здатне зберігати довгий час надану йому форму. Сушіння може бути природне (без додаткового тепла), з використанням фена (на віддалі від прядки) чи з використанням  сушильного ковпака.

          Середня температура, що встановлюється терморегулятором сушильного ковпака 50-60 °С. Час сушіння залежить від довжини волосся, його гігроскопічності, товщини накрученої прядки. Для короткого мало гігроскопічного волосся мінімальний час сушіння 10 хв. для довгого сильно гігроскопічного – максимальний час 30-40 хв.