Тема. Стрижка волосся.

Загальні поняття про стрижку

Основою будь-якої зачіски є стрижка.                                                                                                                             Стрижка – це операція вкорочення волосся. Одна стрижка від іншої відрізняється фасоном.                 

Фасон – це форма зачіски, яку має виконати майстер в процесі роботи. Це конкретна кінцева ціль, якої досягають з застосуванням тих чи інших операцій чи методів стрижки.                                                                       

При стрижці майстер враховує:

·        індивідуальні особливості клієнта(форму голови,обличчя,шиї, якість волосся і т.д.);

·        вік;

·        професію,характер,стиль;

·        напрям моди;

·        бажання клієнта.

РІЗНОВИДИ СТРИЖОК

Стрижки можна розділити за різними ознаками:

-   за статевіковою   (чоловічі,жіночі,дитячі,універсальні,унісекс);

-  за методом виконання  (симетричні,асиметричні,комбіновані);

-   за динамікою зміни довжини волосся розрізняють стрижки:

ü  контрастна (геометрична,силуетна)характеризується різкими переходами у довжині волосся;

ü  неконтрастна  (пластична,рівномірна)ці переходи в стрижці затушовано.

- за технологією виконання розрізняють стрижки:

-прості стрижки   (з рівномірним вкороченням волосся по всьому волосяному покриву, на окремих ділянках, або підрівнювання волосся);

 -базові стрижки (виконуються суворо за технологією, часто є основою для багатьох інших стрижок, та масово вживані на протязі тривалого часу);

-модельні класичні стрижки   (що виконуються на основі базової стрижки, часто за розробленою технологією, але враховуються індивідуальні особливості клієнта);

-модельні комбіновані стрижки   (поєднують в собі 2-3 базові чи класичні модельні стрижки).

Стрижки також класифікують за формою.                                                                                                      Форма стрижки – це тривимірний об'єм, який займає стрижка в просторі.                                                Розрізняють наступні форми стрижок:                                                                                                                              -монолітна  (масивна) – все волосся рівняється по одній лінії;                                                                                  -градуйована – на нижньо-потиличній зоні волосся коротше, на тім'яній та верхньо-потиличній довше;   

-каскадна  (прогресивна) – на тім'яній зоні волосся коротше, на потиличній і скроневих довше;             

 -рівномірна – довжина волосся по всьому волосяному покриву однакова, повторює форму голови;     

-комбінована – поєднання декількох форм в одній стрижці.                                                                                    Структура стрижки – це розподіл  маси  та  довжини волосся в різних зонах.                                                                  Може бути:  наповнена  та   ступінчаста.   

Техніка виконання стрижки

Вибір техніки стрижки включає:

ü  вибір інструменту;

ü  послідовності операцій стрижки;

ü  методів  обробки волосся;

ü  способів стрижки;

ü  видів зрізу.                                                                                                                                  При виконанні стрижки розрізняють два методи обробки волосся:                                                                         -саваш (стрижка з зовнішнього боку руки(над пальцями);                                                                                                                 -сессун (стрижка з внутрішнього боку долоні)                                                                                                                     Види зрізів                                                                                                                                                                                         Є безліч варіантів виконання зрізів, але найчастіше використовують наступні :

 

ü  прямий(тупий);

ü  гострий(косий);

ü  ковзаючий(слайсинг);

üзубчастий зріз;

üточковий зріз(цілеспрямоване врізання).                

 

 При стрижці розрізняють два положення ножиць:  -робоче; -неробоче.

Волога та суха стрижка                                                                             

Зазвичай стрижка виконується на чистому волоссі, стрижка машинкою - на сухому волоссі, всі інші операції рекомендується виконувати на вологому волоссі, що дозволяє зробити зріз м'яким, чітким, а волосся - слухняним.

Недоліком вологої стрижки є необхідність робити запас довжини волосся, та невизначеність об'єму в процесі стрижки.

 Таких недоліків не має стрижка по сухому волоссю, де об'єм і довжину відразу видно. Але стрижка насухо не є популярною і безпечною, оскільки  дрібні, зрізані волосини при швидкому темпі стрижки зависають в повітрі, потрапляють в дихальні шляхи, а при жорсткому волоссі під епідерміс,  в пори шкіри.

 Останнім часом майстри вибирають при стрижці компромісний варіант, злегка зволожують кінці при стрижці,  або роблячи стрижку на вологому волоссі, кінцеві  операції (філірування, окантування, шліфування) виконують після висушування волосся.

.

                                          

Операції стрижки.

Будь-яка стрижка – це сукупність певних операцій .  В різних перукарських школах визначають різні їх переліки, список може бути значно коротший, але  назви  операцій  незмінні .                                                                     

 1.Зведення волосся нанівець                                                                                                 2. Тушування  ( димчастий перехід)                                                                                      3.  Філірування 

 4. Градуювання                                                                                                                                                                               5. Окантування                                                                                                                                                                                          6. Стрижка на пальцях                                                                                                                                                                                                                           7. Стрижка машинкою                                                                                                                                                                                  8. Майданчик                                                                                                                                                                                             9. Шліфування                                                                                                                                                                                                    .                                                                                      Зведення волосся нанівець                                                                                         

Це плавна поступова зміна довжини волосся, від найдовшого на центральних ділянках тімені і потилиці, до найкоротшого на периферійних ділянках волосяного покриву голови, по крайовій лінії росту волосся в області скронь і шиї.                                                                                                                                                   

Особливості операції:

-довжина волосся по крайовій лінії наближається до нуля;                                                                                                             .-довжина волосся постійно збільшується в напрямку до тім'яної зони.                                              

        Операцію можна виконувати будь-яким ріжучим інструментом:

ü  ножицями над гребінцем або  без гребінця ( рухаючись від крайової лінії вверх до маківки);

ü  бритвою( опускаючись від верхніх прядок вниз, розчісуючи їх під кутом 45˚, почергово по перехресних напрямках);

üмашинкою (проводиться лише чорнова обробка) . 

Операцію рекомендують починати збоку проділу, частіше це лівий бік голови. На практиці операцію часто виконують зістригаючи першу смужку на центрально-потиличній зоні, таким чином,  орієнтуючись на цю смужку стрижуть спочатку лівий бік, потім рухаються вправо. В будь-якому разі важливо виконувати стрижку рівномірно (не збиваючись у довжині) і послідовно, не «перескакуючи» з однієї зони на іншу.  

Тушування

 Тушування - це отримання плавного переходу в довжині волосся від довшого до коротшого.                     

   Ця операція аналогічна зведенню волосся нанівець, але має свої відмінності:                                                                       -більш якісне виконання;                                                                                                                                                                 -перехід може створюватись на будь-якій зоні;                                                                                                                   -мінімальна і максимальна довжини можуть бути різними.                                                                                                                                                              Виконують операцію  ножицями над гребінцем, рідше машинкою над гребінцем.

Рух гребінця повинен бути рівномірним і плавним. Гребінець утримується між вказівним і великим пальцями лівої руки. Робота ножиць повинна бути безперервною. Полотнище ножиць, яке утримується безіменним пальцем, (верхнє)  має бути нерухоме, постійно рухається лиш те полотно яке тримає великий палець (нижнє).

Найчастіше зустрічаються такі помилки в тушуванні:

ü  занадто сильне місцеве відкриття шкіри, яке називається просвічуванням (через надмірне наближення інструменту до шкіри);

ü  хвиля (невитримана лінія тушування через нерівномірний рух інструменту відносно  шкіри);

ü  драбинки - видимі лінії зрізів, не з'єднані один з одним плавною кривизною (через нерівномірну роботу ножиць). 

Послідовність виконання операцій така ж як і зведення волосся нанівець (зліва направо, або з центру потилиці  спочатку вліво,а потім вправо)

Димчастий перехід  - є різновидом тушування .                                                                      

Це ретельне тушування волосся, винятково якісне,  від шиї до потиличного бугра.     

В результаті створюється тонка і майстерна смуга переходу волосся що нагадує дим, який розстеляється. Зазвичай виконують у конкурсних виставочних варіантах стрижки, найчастіше «польки». Для операції потрібна добре заросла потилиця і певна якість волосся.  Для якісного виконання операції використовують: гребінець з дуже тонкими зубчиками.

Оскільки димчастий перехід є різновидом тушування ,тому його часто не вважають  окремою операцією.                                                         .                                                      

Філірування  

 Це операція прорідження волосся, створення природнього співвідношення між довгим і коротким волоссям на всьому волосяному покриві, чи на окремих ділянках.         

 Метою філірування може бути:       

ü  створення додаткового об'єму;             

ü  зменшення об'єму;

ü  пом'якшення кінців волосся;  

ü  полегшення вкладання;

ü  збереження форми зачіски.     

  Філірування волосся, одна з операцій що дозволяє виконати формоутворюючу стрижку.

Філірування виконують   філірувальними, або простими ножицями; філірувальною, або небезпечною бритвою.        

Залежно від мети виконання операції, вибирають наступні види філірування:                                                                                                                                                                 -звичайне (1-3 зрізи по всій довжині прядки філірувальними ножицями, або цілеспрямоване врізання);    

 -прикореневе (2-4 см. від коренів, цілеспрямоване врізання);                                                                                                                                     -філірування кінців (1,5-2 см. від кінців, зубці пилки)                                                                                                                                            -слайсинг, або ковзаючий зріз (поступове, плавне потоншення прядки до кінців, виконане ножицями або бритвою)

 

Волосся однієї довжини дуже монолітне - така зачіска має дуже велику вагу. Прядки  під своєю вагою витягуються і легко втрачають створену форму.  А філірування не тільки полегшує зачіску, а й підкреслює текстуру волосся. Завдяки проріджуванню змодельована форма стрижки довго зберігається в незмінному вигляді.При виконанні операції враховують:     густоту і якість волосся;    фасон і форму стрижки.                                                                                                                                                          Філірування особливо рекомендоване для волосся прямого,жорсткого і густого.

.                                                                   Окантування                                                                                                                                                                                                   Це надання зачісці остаточного контуру.

Виконується: ножицями, небезпечною бритвою, машинкою.                                                                                             

При виконанні окантування враховують:       

ü  напрямок росту волосся;

ü  фасон стрижки;

ü  форму крайової лінії росту волосся та інші  деталі стрижки.                                                                                                            

Головні правила окантування:

• пасмо завжди слід відчісувати  перпендикулярно передбачуваній лінії окантування;

• не можна лінію окантування піднімати вище крайової лінії росту волосся.

Важливим є симетричність  окантування правого і лівого боку, тому рекомендують починати з лівої скроні і за лівою вушною раковиною,тоді переходять на правий бік,де повторити форму окантування набагато простіше.                                                                                                                                                                                  Типовою помилкою є створення лінії окантування вище крайової лінії росту волосся.                                                .                                                          

Стрижка на пальцях

Це операція вкорочення волосся над пальцями, по всьому волосяному покриву, чи на його окремих ділянках.                                                                                                                                                                                                                                                         Ця операція є основною і виконується тільки ножицями.  Гребінець служить   лише для відділення прядок .

Починають стрижку з контрольної прядки.

 Контрольна прядка – це прядка по якій задається висота і форма стрижки. Позначають КП.  Залежно від фасону стрижки КП може бути рухома  і нерухома. При нерухомій прядці кожна прядка в стрижці рівняється до першої КП, при рухомій  кожна наступна прядка – до попередньої.                          

 Завершальним етапом операції є  уточнююча стрижка, яку виконують по вертикальних прядках, якщо стригли по горизонтальних,  і навпаки.                                                                                                                                                                               

                                                          Стрижка машинкою                                                                                                                                 

Це стрижка наголо, або на певно задану висоту всього волосяного покриву, чи окремих ділянок.  Саме це відрізняє операцію «стрижка машинкою»  від зведення волосся нанівець, тушування, де довжина волосся змінюється. При стрижці волосся має бути чисте і сухе.

Машинка ведеться проти росту волосся  в напрямку  від крайової лінії росту  до маківки. При цьому враховується:  

·       напрям росту волосся;

·     наявність нерівностей на шкірі,   щоб уникнути їх просвічування.                                                                                                                                                                                      .                                                          

Градуювання

Це спосіб вкорочення з внутрішнього боку долоні, з врахуванням кута відтяжки; довжини прядок з точністю до міліметра.

Відтяжка – це кут між самою прядкою і шкірою голови, в тому місці де росте прядка.    

 Оскільки голова має форму кулі, відтяжка прядок під певним кутом дає градуювання кінців волосся, створює плавну градуйовану лінію. Градуювання разом з філіруванням дозволяють створювати формо утворюючі стрижки. Іноді при стрижці прядку натягують не на пальцях рук, а гребінцем з дуже густими і дрібними зубчиками,який дає кращий розподіл волосся і тому більш якісний результат.   Розрізняють градуювання:            зовнішнє;                             внутрішнє.                                                                                                                                                        .                                                    Майданчик 

Це щіткоподібна, рівна  ділянка волосся на тім'яній зоні.                                                                                                                                       Виконують в чоловічих стрижках. Для якісного виконання, потрібно жорстке, пряме волосся,яке встановлюють у вертикальному положенні за допомогою фіксуючого засобу.                                                                                    .                                                   Шліфування                                                                                                                                                  Шліфування (полірування) – це зняття окремих волосин, що стримлять із закінченої зачіски.      Це завершальна операція виконується ножицями,   іноді уже на висушеному, укладеному феном волоссі. 

Базові та класичні чоловічі стрижки

Загальна характеристика чоловічих стрижок

Відмінності чоловічої зачіски:

·        Чоловіча мода на зачіски більш стабільна

·        Чоловіки більш консервативні у виборі стрижки

·        Розглядається в сукупності зі стилем, одягом, манерою поведінки, формою обличчя та  фігурою людини

·         Зачіска повинна бути практичною, оскільки чоловіки рідко вкладають волосся

·        Укладання повинно виглядати природньо

·        Декор зазвичай не використовується

По довжині волосся можна виділити чотири основні групи чоловічих зачісок:

·     дуже короткі — це стрижки наголо, які виконуються машинкою, і стрижки довжиною   в декілька міліметрів (вони виконуються машинкою з|із| насадками);

·     короткі — це стрижки спортивного типу з дуже коротким волоссям в нижній потиличній зоні і з|із| деяким об'ємом|обсягом| вгорі|нагорі,угорі| (3-4см). Вони рекомендуються при правильній формі голови;

·     напівдовгі — довжина волосся верхніх зон цих  стрижок може сягати 8см, що дає можливість|спроможність| створити зачіску, відповідну|придатну| до зовнішності|подоби|;

·     довгі — ці стрижки, довжиною волосся більше 10 см  можна назвати|накликати| індивідуальними, оскільки|тому що| вони є нестандартними і вимагають особливого підходу.

Відповідно до  стилю людини  розрізняють чоловічі стрижки:

·   Класичні – відрізняються рівними, чіткими лініями, довжина волосся не перевищує 3-5 см; класичні чоловічі зачіски укладаються гладко, зачісуються назад або на проділ.

·  Спортивні – це короткі стрижки, зазвичай волосся коротше знизу і зверху трохи довше. Сюди можна віднести всі зачіски популярних футболістів.

·  Романтичні – виконуються на середньому або довгому волоссі. Добре виглядають на прямих і хвилястих пасмах. Легка недбала укладка доповнюється прямим або косим проділом.

·  Мілітарі – на короткому волоссі мілітарі являє собою стрижку машинкою. На середній довжині роблять багатошарові стрижки.

·  Гранж – сюди можна віднести всі ексцентричні, недбалі стрижки з поголеними скронями, з контрастними рваними пасмами, авангардні, трешеві зачіски.

·  Хіпстерські – сюди також відносять зачіски з короткими скронями і видовженим волоссям на маківці. Але на відміну від гранжу, вони куди більш доглянуті, «набріолінені», головне тут – лиск і фактура.

Зачіска повинна приховувати можливі недоліки|нестачі| обличчя і форми голови, залисини, ріст|зріст| волосся, наявність нерівностей і шрамів на поверхні голови, величину і форму вух.

При  круглій і квадратній формі обличчя|обличчя,лиця| волосся з боків повинне бути підстрижене коротко, а при подовженій формі обличчя |обличчя,лиця| волосся бічних|бокових| зон залишає довшими, створюючи цим об'єм|обсяг|.

                       Базовими чоловічими стрижками є:                                                                                                                                                 -бокс;                                                                                                                                                                                                                                    -напівбокс;                                                                                                                                                                                                                          -полька;                                                                                                                                                                                                                                          -канадка.                                                                                                                                                                                                                               

Ці стрижки відомі  і досить популярні протягом десятків років. З одного боку, їх популярність пояснюється тим, що стрижки здатні адаптуватися до вимог моди. Може змінюватися довжина волосся, форма окантування окремих зон та інше, але завжди залишається незмінною одна риса, що відрізняє кожну із цих стрижок. Це лінія переходу між коротким і довгим волоссям.  

                                                                                                                                        

Виконання стрижки

Якщо волосся дуже тонке і рідке|рідке|, то починати|розпочинати,зачинати| стрижку необхідно з тім'яної зони. Якщо ж волосся густе і жорстке, то основна увага приділяється роботі по корекції обличчя|обличчя,лиця| зачіскою.

Великі залисини в кутках лоба треба уміти правильно замаскувати. Дуже багато хто здійснює|скоює,чинить| помилку, закриваючи|зачиняючи| лоб довгим чубом. Це невірно, тому що|бо| довге волосся дуже рухоме|жваве,рухливе| і не приховує недолік|нестачу|, а навпаки, привертає до нього увагу.

Лінія окантовки повинна бути виконана бездоганно, і найчастіше при цьому використовується природна контурна  лінія. Вистригають лише окремі волоски, які виділяються на світлому фоні шкіри.

Голова клієнта під час стрижки повинна знаходитися|перебувати| в природному положенні|становищі|. Дуже|занадто| нагинаючи голову вперед, можна одержати|отримати| дуже високу лінію потилиці.

 

            Стрижка “наголо”.

         Стрижка «під нуль». Найкоротша чоловіча стрижка, хоча іноді виконується і в жіночому залі. Підходить тим, у кого:

·        повне, овальне або квадратне обличчя, але без масивного підборіддя;

·        є залисини на голові;

·        волосся тонке і рідке;

·         правильна форма черепа голови;

·        не вистачає часу на догляд за волоссям

Стрижку не рекомендовано тим,  у кого:

·        родимі плями на голові,

·         помітні шрами чи  опіки;

·        надто маленька голова

·        вуха дуже великі;

·        складки шкіри на потилиці

·        різні дерматологічні проблеми зі шкірою голови.

Стрижку «Наголо» виконують за допомогою машинки для стрижки волосся.

            Залишається довжина волосся від 0,1 до 3 мм. Все волосся вичісується за напрямком росту. Стрижку рекомендовано  починати  спереду з правого боку лоба, рухаючись від крайової лінії росту волосся в напрямку до маківки. Кожну наступну  прядку стрижуть з правої сторони від попередньої.

Так, смуга за смугою, стрижуть по кругу зліва – направо (стосовно майстра)  тім’яну зону ® ліву частину голови ® потилицю ® праву частину голови. Майстер притримує голову клієнта двома пальцями лівої руки. Друга і наступні смуги захоплюються і зрізаються всіма зубцями машинки за винятком 2-3 крайніх лівих, які проходять по вже зістриженій смузі. Далі виконують шліфування. Окантування не рекомендовано.

            Іноді рекомендують  починати виконувати стрижку з потиличної зони, але в тому ж порядку.  

            Інший спосіб виконання стрижки :

·        зістригти все волосся ножицями на мінімальну довжину («під корінь»)

·         виголити все волосся бритвою.

            Стрижка може бути і жіночою.  Жіноча стрижка наголо - це хороша можливість піти від однотипних і обридлих жіночих зачісок, привернути до себе увагу, проявити самовираження. Якщо вірити стародавнім звичаєм, то гоління волосся символізує початок нового життя і, що особливо важливо, така стрижка наголо здатна візуально омолодити обличчя, надати йому свіжість. Існує думка, що стрижка волосся наголо необхідна в тих випадках, коли людина пережила важкий період, адже локони вбирають в себе негативну енергію. Знімаючи їх, людина тим самим відкриває початок життя з чистого аркуша. Якщо ж не брати до уваги символіку і містику, то слід сказати про явну практичності, економії часу, зручності, стрижок наголо, які не вимагає особливого і ретельного догляду за собою.

           

            Англійська стрижка.

 

          Найкоротша з усіх сучасних чоловічих стрижок, оскільки волосся залишають тільки лобно – тімяній зоні, а вся голова стрижеться наголо. Тому необхідно врахувати всі ті ж фактори, що і при стрижці «наголо». Також не рекомендується робити стрижку на грубому та густому волоссі.

Характерна ознака стрижки – лінія переходу між довшим і коротшим волоссям, яка знаходиться приблизно по межі тім’яної зони.

 Порядок оформлення стрижки:

потиличну частину волосся і обидві скроневі стрижуть “наголо” або машинкою насадкою  №1. Потиличну частину стрижуть від початку лінії росту волосся до маківки, а на скроневих частинах вище  скроневих виступів. Стрижка виконується зліва направо. Спочатку стрижуть ліву скроню, а потім праву. Лінія переходу до більш довгого волосся робиться відокремленням ріжучої частини машинки від поверхні голови, щоб перехід зробити більш плавним, залишити запас на тушування.  Після стрижки наголо окантування не потрібне.

 Потім обробляють тім’яну частину. Для неї можливі два варіанти: стрижка машинкою насадкою №3, або стрижка «на пальцях», при цьому волосся на передній тім’яній частині залишають довшим. Майстер стає позаду крісла, зчісує все волосся на лоб. Волосся на тімені стрижуть на “ на пальцях ”  від центра лоба до потилиці, поступово зменшуючи довжину  волосся.  Після обробки середньої смуги приступають до стрижки лівої сторони. Наступний процес — стрижку “над пальцями” правої сторони - майстер виконує стоячи перед клієнтом. Волосся на лінії переходу зводиться «нанівець» за допомогою гребінця і ножиць, поступово збільшуючи довжину волосся. Коли стрижку закінчено, треба зчесати все волосся на лоб, перевірити стрижку, окантувати чілку, зробити шліфування, усуваючи всі недоліки.

 

 

 

 

                              

 

 

 

Стрижка  «Бокс»

Комфорт в носінні і простота зробили цю  стрижку своєрідним дресс-кодом  серед борців, звідси і назва стрижки. Стрижка “бокс” рекомендується людям з повним обличчям, округлою формою голови,  помітним облисінням і сивиною.

Дана стрижка має ряд переваг:

·        додає образу мужності

·        не вимагає моделювання, вкладання і частого розчісування

·        не вимагає ретельного догляду

Не підходить чоловікам з неправильною формою голови, нерівностями і  дефектами шкіри, великими вухами, темним жорстким і густим волоссям, при наявності лупи.  «Бокс»  неможливо моделювати, він не має варіантів вкладання, тому не підходить для творчих натур.

При стрижці “бокс” волосся дещо довше, ніж при “англійській” та лінія поділу проходить трохи нижче: від  скроневих виступів по всій окружності голови горизонтально. Нижня зона стрижеться машинкою з насадками №0, №1, №2  з переходами або  зведенням волосся нанівець ножицями (рідше, бо чим коротше волосся, тим важче виконати перехід.). Плавний перехід потрібно робити повільно рухаючи машинку з витяжкою ріжучих полотен на себе, щоб залишити запас на тушування.  Можливі варіанти стрижки, коли  нижню зону виголюють («Голений бокс»)

Верхня зона стрижеться на пальцях (рекомендована довжина 3 - 4см) або машинками з високими номерами насадок.

Лінію переходу затушовують. При цьому важлива густота і колір волосся. Чим густіше і темніше волосся, тим ширша смуга переходу від 5 см. при найтемнішому волоссі до 2 – 3 см при світлому. Окантування робиться лише, якщо дозволяє довжина волосся. По завершенню  виконують шліфування і заключні роботи по обслуговуванню.

 

 

 

 

 

 

 

Стрижка  «Напівбокс»

 

Дана стрижка виглядає досить стильно, підходить як до класичного образу, так і до спортивного, виконується як дорослим чоловікам, так і підліткам. Стрижка володіє ефектом омолодження, чоловіки з нею виглядають молодшими.  

Стрижка вигідно підкреслює підборіддя і вилиці, візуально витягує верхню частину фігури у висоту завдяки плавному переходу від дуже короткого волосся по контуру голови до видовжених прядок на потилиці, тому її вважають  вишуканою і аристократичною.

 Не рекомендується клієнтам з видовженим і худим обличчям, бо така стрижка ще більше підкреслює ці недоліки. Важлива також правильність форми голови, відсутність на потилиці складок шкіри, бугрів, западин.

Особливість цієї стрижки в тому, що волосяний покрив ділиться умовно на 2 частини. Умовна лінія поділу проводиться трохи вище верхньої частини вуха і опускається вниз до  потиличного бугра овально.

 Нижню частину стрижуть зведенням волосся нанівець ножицями або машинкою насадками №0, № 1, №2. По мірі наближення машинки до «лінії» тушування зубці машинки поступово піднімають вверх, залишаючи запас довжини волосся на тушування.  Довжина волосся по лінії переходу  в класичному варіанті стрижки сягає приблизно 3см.  

Верхню зону стрижуть зазвичай на пальцях довжиною 5-8см,  або,  рідше, машинкою з насадками високих номерів (№3, №4, №5). Тут можливі варіанти: «клубний напівбокс», наприклад передбачає значне подовження в області чубчика.

 Лінія переходу між зонами затушовується. Варто враховувати форму потиличного виступу чи впадини між потиличною і тім’яною зонами: знімають стільки волосся, щоб форма голови була овальною. Тому у впадині залишають більше волосся. Коли сильно виступає потилична частина її більше тушують.

Виконують окантування.  При стрижці машинкою, окантування виконується лише машинкою або бритвою.

.

.

 

            Стрижка «Полька».

         Характеризується більшою різноманітністю довжини волосся. Волосся найдовше, порівняно з усіма базовими стрижками.

 На нижньопотиличній зоні зводять волосся нанівець. Межа цієї зони проходить приблизно на рівні мочок вух та потиличного бугра, які служать орієнтиром. Зведення волосся нанівець виконують машинкою №1 чи ножицями. Верхню зону стрижуть на пальцях і філірують, при цьому можлива різна довжина  волосся. Середня довжина 8-10 см. Але «Полька» буває довга (повна) і коротка (спортивна). В довгій «Польці» волосся чубчика сягає кінчика носа, волосся  тім’яної зони спадає до вух, іноді   довжина прядок  від лоба може сягати потилиці.

Лінію переходу затушовують. Чим темніше і густіше волосся, чим коротше зістрижене верхнє волосся, тим плавніше, вище проводиться  тушування (від 2-4см).   Тушування проводять також і на скронях. При оформленні скронь потрібно враховувати колір волосся клієнта і повноту обличчя. При світлому волоссі і худорлявому обличчі на скронях знімають менше волосся, що  б скроні здавались повніші і навпаки при повному обличчі і темному волоссі скроні стрижуть коротше.

Окантування скронь довільне. Особливістю «польки» є те, що  потилицю ніколи не окантовують.

 

 Стрижка «Канадка».

Ця стрижка характеризується майже однаковою довжиною волосся на всіх зонах волосяного покрову голови. Рекомендується для клієнтів з хвилястим волоссям, чи для тих, хто зачісує волосся назад.

Волосся стрижеться на пальцях (середня довжина 5-6 см) зі зменшенням довжини до скронь і потилиці.. Далі проводиться філірування. Волосся нижньопотиличної та нижньоскроневих зон  стушовують ножицями (рідше високим номером машинки). По крайовій лінії росту волосся у всіх зонах повинно бути чітке окантування. Окантування скронь і потилиці найчастіше прямокутне.

 

 

 

 

 

 

Базові та класичні жіночі стрижки

Загальна характеристика жіночих стрижок

Особливості жіночої стрижки:

·         більша різноманітність в довжині волосся, більше можливостей підкреслити індивідуальність

·         більшість з них вимагають ретельного вкладання волосся

·         більше варіантів укладання для кожної стрижки

·         жінки більш прогресивні, тому частіше змінюють фасон стрижки

·         стрижка може визначати стиль людини

·         використовується більше декору

·         стрижка повинна визначати  форму зачіски (бути формоутворюючою)

·         мода на жіночі стрижки змінюється значно швидше ніж на чоловічі

  

Характеристика жіночої стрижки за довжиною:

1 довжина - волосся коротке, зачіска чоловічого типу, відкриті вуха  (4- 10см від маківки)
2 довжина - волосся середнє довжиною до середини шиї (до 20 см від маківки)
3 довжина - волосся довге довжиною до плечей (до 30 см від маківки)
4 довжина - волосся дуже довге довжиною до лопаток і нижче  (до 40 см і більше)
Базовими жіночими стрижками є:

 

·         Гарсон

·         Каре

·         Сесун

·         Каскад

 

Проста коротка стрижка

        Рекомендується для прямого або хвилястого   волосся.

Форма стрижки: рівномірна

Структура: ступінчаста

Довжина: коротка або середня.

Технологія виконання. Стрижка виконується на вимитому вологому волоссі способом «на пальцях» у такій послідовності: від тім'яної зони до маківки, на правій та лівій скронях, потилиці.

Перше пасмо лобно-тім'яної зони, яке буде контрольним, вичесують завширшки 1 - 2 см від крайової лінії росту  волосся на лобі. Стрижуть його з відтяжкою на обличчя. Наступні пасма зістригають з відтяжкою 90°, рівняючись  на контрольне пасмо.

 Переходять до стрижки волосся правої скроні. Перше пасмо відчісують вертикальним проділом паралельно до крайової лінії росту волосся. Волосся зістригають з відтягуванням на облич­чя, орієнтуючись на довжину волосся лобно-тім'яної зони. Наступні пасма до центрального проділу на потилиці стри­жуть з відтягуванням 90°. Аналогічно стрижуть волосся лівої скроні.

  На  верхньопотиличній зоні  волосся відчісують вертикальним проділом разом із контрольним пасмом скроневої зони та зістригають з відтягуванням 90°. Стрижку продовжують, рухаючись від правого вуха ліворуч.

Нижньопотиличну зону стрижуть у тій же послідовності. У процесі стрижки волосся можна філірувати. Завершальним етапом є виконання окантування.

Стрижка «Гарсон»

Це коротка жіноча стрижка «під хлопчика»

Особливості стрижки:

·         Зручна, практична, не вимагає надмірних зусиль для  вкладання

·         Підходить для будь якого типу волосся, але не надто кучерявого

·         Краще підходить для худеньких і струнких жінок, не рекомендується для повних6+*6

Форма стрижки: комбінована

Структура: ступінчаста

Довжина: коротка

Інструменти: прямі , філірувальні ножиці, гребінець.

Технологія виконання. Стрижка виконується за аналогією з попередньою, але довжина верхніх зон волосся зазвичай значно менша (4-7см). Можливе збільшення довжини волосся в області чубчика та маківки. Основна операція «стрижка на пальцях». Майстер попередньо визначає і узгоджує з клієнтом:

·         довжину чубчика

·         форму скронь (зазвичай окантовують подовженим мисом)

·         об’єм в тім’яній зоні

·         форму зрізу над вухом (за вухом, посередині вуха  чи на рівні  мочки вуха)

 Починають стрижку з тім’яної зони.  Крайні прядки біля обличчя стрижуть з відтяжкою до обличчя. Стрижуть на пальцях зі зменшенням довжини волосся до скронь і шиї. Тімяну зону стрижуть горизонтальними прядками, решту зон вертикальними. Контрольна прядка рухома і визначається  по основному вертикальному проділу. Волосся  з нижньопотиличної зони  тушують, поступово піднімаючись до   тім’яної і скроневих. Далі проводять філірування звичайним способом по тій же схемі, що й стрижку. В останню чергу окантовують: на потиличній зоні найчастіше овально, на скронях “мисом”. Це залежить від форми вух, віку, бажання клієнта.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стрижки масивної форми

 

Стрижка «російська»

   Рекомендуеться для прямого волосся

Структура  стрижки: наповнена.

Довжина: середня чи довга.

Технологія виконання. Стрижка виконується на вимитому i вологому волоссі.

Операція стрижки полягає у створенні  рівної горизонтальної лінії окантування волосся.  Стрижку починають від шийної виїмки. Волосся зістригають на визначену довжину. Рухаючись ліворуч, руку з ножицями утримують долонею вниз, зрізують на одній лінії волосся потиличної, лівої скроневої та лобно-тім'яної зони.

Аналогічно  стрижуть волосся, рухаючись праворуч. Руку з ножицями  тримають долонею догори.  Стрижку  перевіряють перечісуванням волосся праворуч, ліворуч і на обличчя. Усувають  нерівності. Стрижка дозволяе гладко зачісувати волосся  назад або мати прямий проділ.

Рівну горизонтальну лінію на дуже густому волоссі краще отримати поетапно. Для цього горизонтальним проділом відділя­ють нижньопотиличну зону. Відчісують перше пасмо, яке буде кон­трольним. Його зістригають на бажану довжину з відтягуванням униз, рухаючись від шийної виїмки ліворуч у напрямку до обличчя, а потім праворуч. Аналогічно стрижуть волосся середньо - та верхньопотиличної зон. Завершують стрижку перевіркою ЇЇ якості.

 

            Стрижка “ Пряме каре”

        Рекомендуеться для прямого волосся будь-якої  якості довжиною до плечей.

Структура  стрижки: наповнена.

Довжина: середня чи довга.

Технологія виконання.  

Весь волосяний покрив розділяється основним вертикальним проділом на дві зони. Волосся кожної зони збирають у пучки  і закріплюють затискачами. По крайовій лінії росту волосся біля шиї виділяють прядку, розчісують за ростом і окантовують чітким горизонтальним зрізом, попередньо визначивши лінію каре. Ця прядка є КП, в даній стрижці вона нерухома. Паралельно до неї відділяють наступну, вичісують до попередньої. Починаючи з цієї всі наступні прядки можна стригти по двох варіантах:

1. під кутом 10-15° із збільшенням довжини прядки на 1-2 мм;

2. на тому самому рівні з відтяжкою 0о.

В першому випадку ми отримуємо внутрішнє градуювання, кінці волосся підгорнуться всередину. В другому – отримують рівний , грубий, ніби «рубаний» край стрижки.

Так методом накладання прядки на прядку стрижуть до рівня верха вуха чи всю потиличну зону. Далі визначають місце розташування проділу. Горизонтальним проділом, що проходить на рівні верху вуха відділяють прядку скроневої зони і вичісують за ростом волосся. Її окантовують, продовжуючи лінію окантування потиличної зони. Так, відділяючи прядки горизонтальними проділами, стрижуть скроневі і потиличну (якщо залишали) зони, піднімаючись до проділу на тімені. Виконують перевірку симетричності стрижки, вичісуючи волосся в різних напрямах. За бажанням клієнта можна оформити чубчик. Традиційно це роблять методом накладання прядки на прядку. Він може складатися з однієї чи декількох прядок. Окантовування відбувається автоматично. Звичайне філірування не рекомендовано, хіба що філірування кінців.

Стрижка “Сессун”

Назва стрижки Сассон (сессон-сассун-сессун)  походить від імені Vidal Sassoon, англійського перукаря, що придумав і застосував ідею зрізу волосся під різними кутами  і з особливою точністю для створення стрижок різної форми.  Геометричність методу цієї стрижки дає можливість створювати навколо голови необхідний об’єм, збільшити чи зменшити його, змінити контури зачіски.  Тому стрижка має багато варіантів.

Рекомендується для волосся будь-якого типу та довжини.

Структура стрижки: наповнена.

Техніка стрижки: застосовують спосіб стрижки «пасмо на пасмо» (операція: граду­ювання).

 

Варіант 1. Стрижка «сессун»   (універсальний варіант

Технологія виконання. Паралельно крайовій лінії росту волосся відділяють прядку, розчісують за ростом і виконують окантування довільно. Ця прядка контрольна(КП). Напрямок стрижки цієї прядки і всіх наступних від середини лобу по колу до середини шиї почергово з правого, потім з лівого боку. Паралельно КП у всіх зонах відділяють наступну прядку, вичісують до попередньої і стрижуть на її рівні під кутом 10-15°. Третю прядку вичісують паралельно до попередньої, починаючи з неї можливі 3 варіанти стрижки:

1. цю прядку і всі наступні стрижуть під кутом 10-15° із збільшенням довжини прядки на 1-2 мм;(Так стрижуть «Паж»)

2. під кутом 10-15° із зменшенням довжини прядки на 1-2 мм;

3. без зміни довжини але із збільшенням кута градуювання з 10° до 45°.

Так стрижуть до маківки. Це метод накладання прядки на прядку. Обов’язково слід дотримуватись симетричності стрижки. Філірування не рекомендується. Допускається філірування кінців. Можна стригти почергово фронтальну, а тоді потиличну зону.

 

Варіант 2 . Стрижка «сессун»   (градуювання зовнішнє

Технологія виконання. Стрижка виконується на вимитому вологому волоссі.

Для стрижки «сессун» характерний процес укорочення пасом із точністю до 1 мм і відтягування волосся під різними кутами до поверхні голови (від 0 до 45°).

Волосяний покрив розділяють на 4 зони двома основними проділами:  горизонтальним від вуха до вуха через маківку та вертикальним на потилиці.  Прядки волосся в кожній зоні збираються в пучки, і закріплюються затискачами.

 Стрижку починають із потиличної зони.

Як контрольне відділяють пасмо завширшки 0,5 см діагональ­ним проділом під кутом 45° до центрального проділу. Відчісують пасмо вниз, стрижуть на узгоджену довжину одним із прийомів  окантування. Зріз визначає трикутну форму окантування стрижки на потилиці.

Наступні пасма відділяють паралельно до контрольного че­рез 0,5 см, рухаючись до маківки. Волосся стрижуть, орієнтуючись па довжину контрольного пасма. Ефект укорочення пасом на 1 мм досягають відтягуванням пасма па себе поворотом руки, яка утримує його кінці.

На скроневих зонах горизон­тальним проділом відділяють перше контрольне пасмо завшир­шки 0,5 см, визначають довжину і зістригають, орієнтуючись на контрольне пасмо потилиці.

Наступні пасма завширшки 1,5 см відділяють паралельно до першого  і стрижуть, як на потилиці.

Волосся тім'яної зони відчісують за ростом на обличчя, виконують окантування чілки, з'єднуючи отриману лінію з лінією окантування на скронях. Продовжують стрижку аналогічно потилиці. Філірування не рекомендується. Допускається філірування кінців.

 

Прогресивна форма стрижки

Стрижка Каскад”

Суть стрижки полягає в тому, що якби все волосся зібрати на маківці , трохи відступити і зрізати, то  у вільному спаді волосся розподілиться по довжині, створивши ніби каскад падаючого  волосся. Форму зачіски створює ступінчаста стрижка, що дозволяє здійснювати  певний перехід об'ємів від більш об’ємної форми зачіски в тім’яній і потиличній зоні до полегшеної форми біля плечей. Довжина волосся до плеча і нижче. В результаті стрижки найкоротше волосся отримують в області КП. Кругом КП по колу волосся однієї довжини, а по радіусам – різної. Чим далі коло від КП, тим довше волосся.

Особливості стрижки:

·     дозволяє  створити  об'єм і текстуру волосся.   

·     стрижка довго зберігає свою форму і не потребує швидкого поновлення

·     найбільш виграшно виглядає на хвилястому волоссі , тонкому  або середньому.

·     для прямого волосся добра тим, що сама структура стрижки на ньому  буде добре помітна

·     підходить  для прямокутного, витягнутого, овального і круглого обличчя, вона відмінно згладжує недоліки.  

·        добре пасує жінкам за 30, бо омолоджує

·         підходить для  посіченого  і пошкодженого  волосся, бо приховує  проблему.

·     Каскад потрібно регулярно коригувати.

Протипоказана  стрижка

·        для тонкого волосся.

·        якщо  планується  відрощування  волосся (щоб зрівняти волосся знадобиться не один рік).

·        обмеження в зачісках (волосся не заплести в косу і складно зібрати хвіст).

Структура стрижки: ступінчаста

Технологія виконання.  Виконується на вимитому вологому волоссі.

Волосся розподіляють проділами: горизонтальним та вертикальним.

Стрижку починають із потиличної зони. Від маківки відступають 3 - 4 см, униз проводять два косих проділи до правого та лівого верхніх потиличних  виступів, які утворюють трикутник.

Волосся з трикутника відчісують угору перпендикулярно до голови. Це пасмо визначають контрольним. Його зістригають зовнішнім зрізом на бажаній довжині.

Волосся скронь стрижуть від маківки до обличчя. Пасма відділяють діагональними проділами та зістригають, урівнюючи з контрольним пасмом.

 Для надання пишності стрижці на тім’яній та скроневих зонах філірують усі пасма звичайним способом.

Волосся розчісують за ростом і виконують окантування. Окантування взагалі виходить автоматично, але якщо воно не задовольняє майстра чи клієнта, то можна волосся фронтальної зони вичесати до обличчя і виконати додаткове окантування у формі напіврозкритої підкови.

Інші варіанти стрижки.

 

 На тім’яній ділянці чи маківці задається КП розміром 1,5´1,5 см і довжиною 5-8 см. Відтяжка 90° лише для КП. Решта волосся щільно підтягується до КП. і зрізується до її довжини. Можна стригти по секторам, між радіальними проділами, по горизонтальним прядкам підтягуючи і зрізуючи їх  до довжини КП. Можливе також почергове оформлення тім’яної, скроневих і потиличної зони. Основна операція стрижки – стрижка на пальцях.

 

Особливості виконання дитячих стрижок
Особливості дитячої стрижки

ü  не повинні бути схожими на зачіски для дорослих

ü  мають бути різноманітними, індивідуальними, нестандартними, прикрашати дитину

ü  бути практичними, не заважати дитині, посильними для догляду самою дитиною

ü  бути сучасними, модними,

ü  подобатись дитині

ü   приховувати недоліки обличчя та форми голови

ü   зберігати  форму, не потребувати  укладання, фарбування і завивки


Дитячі стрижки поділяють на:

·         Стрижки дітям до 3-х років

·         Стрижки дітям 3-6 років (дошкільного віку)

·         Стрижки  для молодшого шкільного віку;

·         Стрижки  для середнього шкільного віку

·         Стрижки для старшого шкільного віку(юнацькі)

 

·         У догляді за волоссям 2-3 річного малюка обмежуються підстриганням неслухняних пасом, укороченням чілок.

Маленьким дітям 1-2 років роблять дуже прості стрижки способом «на пальцях». Форму підкреслюють окантуванням. Оскільки волосся в цьому віці частіше рідке, несформоване, нерівномірної довжини, структури та росту, то не варто залишати довгі пасма волосся. Суть стрижки зводиитьсяч до підрівнювання  волосся.
У дітей віком 2,5-3 роки волосся досягає однорідної структури, починає рівномірно рости, але все ще залишається тонким. Тому рекомендуються короткі стрижки з тушуванням ножицями;
зведення волосся нанівець, стрижку машинкою, філірування ще не застосовують. Перед стрижкою важливо з'ясувати з батьками, як саме потрібно стригти дитину.

Якщо дитина не хоче сидіти, вередує, застосовують  такі прийоми:

—посадити  на високий стілець і дати в руки улюблену іграшку;

—попросити батьків підтримувати малюка під час стрижки;

—посадити  дитину перед дзеркалом, зосередити  її увагу на спостереженні за діями перукаря;

—приготуватись  до постійних рухів дитини і рухатись  разом із нею.

·Стрижки для дітей 3-6 років мають бути нескладними, зручними, сучасними; виконуються на основі базових. Дівчаткам пропонують стрижки на основі «сессун», «паж»; хлопчикам — в основному напівкороткі  та напівдовгі стрижки: «шапочка»,«напівбокс», «їжачок». Не допускається окантування волосся бритвою, не рекомендується стрижка  низькими номерами насадок машинки усього волосяного покриву.

Дитина віком 3-5  років може не витримати процес в усій послідовності, тому стрижку спрощують, виконуючи більш швидкий варіант.
Стрижку
слід  починати  з тих ділянок, які потребують втручання в першу чергу. Якщо поведінка дитини зміниться і перукар змушений  перервати роботу, то основне буде вже зроблене.  Слід бути обережним при стрижці, щоб не поранити дитину, застосовувати ножиці з тупими кінцями.

Часто в такому віці  у дітей приходиться виправляти стрижку, яку вони робили самостійно.  Зазвичай  пострижено те, що видно в дзеркалі: чубчик та ліва скроня. Не варто в цій ситуації рівняти все волосся до зістриженого.  Краще  скористатись наступними прийомами:

o   перекинути на чубчик більше прядок  з тім’яної зони, зробивши його більш об’ємним;

o   зробити глибоке філірування прядок;

o   виконатити асиметричну стрижку.

 

·             Дітям  молодшого  шкільного віку можна сміливо підбирати класичні стрижки, за класичною технологією виконання, які практичні, зручні, не потребують спеціального укладання волосся. Не допускається окантування волосся бритвою, стрижка  низькими номерами насадок машинки можлива лише на нижньопотиличній зоні та нижніх ділянках  волосяного покриву.

·             Дітям  середнього шкільного віку можна підбирати модельні  стрижки у відповідності до зовнішності дитини. Дівчатам середнього шкільного віку підійдуть різновиди стрижки «каре», «шапочка» та інші,  де вже виконують філірування,  градуювання  волосся. Хлопцям пропонують класичні, спортивні, молодіжні стрижки, що не потребують укладання.

·             Для старшого шкільного віку цілком підходить «доросла» мода.

При роботі зі старшими дітьми слід бути достатньо шанобливим, виказувати свою повагу до дитини, не підкреслювати різницю у віці, працювати як з дорослим клієнтом, давати поради по догляду, говорити про модні тенденції та послуги. 

Стрижка наголо