Т е м а 1. Вступ. Основні завдання курсу “Матеріалознавство”
Загальні поняття про парфюмерію та косметику.
Матеріалознавство – предмет, який вивчає призначення, склад, властивості, різновиди парфумерно-косметичних, дезінфікуючих та інших засобів, що використовуються в перукарській справі, їх вплив на організм людини, правила використання та вимоги до якості.
Косметика – засоби для догляду за шкірою, волоссям, нігтями; (від грецьк. коsтetіке — «мистецтво прикрашати») — це мистецтво зберігати красу і поліпшувати вигляд людини, омолоджувати її.
У Стародавній Греції був окремий шар громадян, їх звали космети. Їх життя були присвячені догляду за високопоставленими особами, вони робили для них спеціальні ванни, натирали тіла ароматичними маслами. І тільки в 1867 році слово косметика було використано в звичному значенні. Сталося це в столиці Франції, законодавиці моди - в Парижі. Раніше вся косметика продавалася в аптеках і вважалася медичними засобами, і тільки в цьому році косметична продукція стала існувати окремо.
Також є ще одна теорія походження цього слова. Слово «косметика» також має спорідненість зі словом «космос». Перекласти його можна, як порядок, а значить, косметика допомагає нам створити порядок на обличчі.
Парфумерія – засоби для ароматизації тіла, одягу, білизни, приміщень. Латинська назва «парфумерія» — «реrfитит» підтверджує це: «реr» — через, «fитит» — дим, — ароматизація повітря через задимлення. Для задимлення духмяну сировину (гілки, сушені трави, квіти або смоли) спалювали або підігрівали в спеціальних горщиках, на дні яких було гаряче вугілля.
Косметологія — розділ медицини, який розробляє засоби і методи поліпшення зовнішності людини. Поділяється на лікувальну та декоративну.
Лікувальна косметологія — наука про методи профілактики й лікування хвороб і косметичних недоліків шкіри, волосся, а також про догляд за нігтями.
Декоративна косметологія — наука про те, як за допомогою косметичних засобів зробити менш помітними або замаскувати дефекти зовнішності, відтінити окремі риси обличчя.
Призначення косметики — надати шкірі обличчя, рукам, тілу, волоссю та нігтям гарного вигляду, запобігати їх захворюванню, зменшити ефект старіння, застосовуючи спеціальні косметичні вироби.
Класифікація косметики
Існує цілий ряд класифікацій косметичних препаратів.
За призначенням:
1) засоби з догляду за шкірою обличчя, тіла, рук і ніг;
2) декоративна косметика: губні помади, пудра, туш, лаки для нігтів, косметичні олівці;
3) засоби з догляду за волоссям: бальзами, кондипіонери, ополоскувачі, засоби для укладки, завивки та фарбування волосся;
4) миючі засоби для шкіри і волосся: шампуні, туалетні мила, гелі для душу.
5) інші косметичні засоби — дезодоранти, антиперспіранти, пінні препарати для ванн, інше
Залежно від консистенції:
o кремоподібні (креми, зубні пасти),
o порошкоподібні (пудра, зубні порошки, дитячі присипки),
o тверді (губні помади, косметичні олівці),
o рідкі (лосьйони, шампуні та ополоскувачі, лаки, дезодоранти).
За формою випуску:
üбезформні:
- порошкоподібні (тіні для повік, рум’яна, пудра);
- рідкі (відтінкові шампуні, лаки для нігтів);
- кремоподібні (крем-пудри, тональні засоби, фарби для волосся, рум’яна); пастоподібні (туш для вій та брів);
ü формовані:
- компактні (тіні для вік, рум’яна, пудра);
- брускові (туш для вій та брів);
- у формі олівця (тіні для повік, губні помади);
- у формі стрижня (губні помади).
За метою застосування косметичні засоби можна умовно поділити на:
— гігієнічні;
— профілактичні;
— декоративні.
До групи гігієнічних засобів входять різноманітні препарати для повсякденного очищення шкіри обличчя, тіла, волосся, тобто мила, гелі, шампуні та скраби різних видів.
До групи профілактичних косметичних засобів належать бальзами, лосьйони, сироватки, креми, маски. З їхньою допомогою можна поліпшити зовнішній вигляд шкіри і дещо призупинити природні процеси старіння.
Декоративні косметичні засоби — це помади, рум'яна, пудри, тіні, лаки для нігтів і волосся тощо.
Наведені переліки є умовними, тому що з'являються все нові й нові косметичні засоби та методи впливу на шкіру.
Механізм проникнення активних компонентів косметичних засобів у шкіру
Виходячи з особливостей будови шкірного покриву, розрізняють три шляхи проникнення речовин через шкіру:
— по міжклітинних проміжках. Таким шляхом проникають тільки жиророзчинні речовини, тому що міжклітинна речовина є сумішшю ліпідів;
— через цитоплазматичну мембрану клітин епідермісу;
— через волосяні фолікули, сальні і потові залози.
Чим менша молекулярна маса речовини, тим легше, швидше і глибше вона проникає у шкіру. До таких речовин належать гормони багатьох видів, амінокислоти, антиоксиданти (вітамін Е, вітамін С), гліколева кислота, основна кількість ароматичних есенцій. Речовини з великою молекулярною масою ніби «застряють» у роговому шарі епідермісу.
Ce site a été conçu avec Jimdo. Inscrivez-vous gratuitement sur https://fr.jimdo.com