Т е м а 5.  Відомості про епідеміологію.

                 Епідеміологія – наука, яка вивчає інфекційні хвороби людини, що викликаються живими збудниками - бактеріями, грибками, вірусами й ін., механізм виникнення заразних захворювань людини та закономірності поширення інфекційних хвороб у суспільстві.

Поняття про інфекції.

Інфекція — стан, коли в організм потрапляє чужорідний агент — патоген, який розмножується і може створити хвороботворний ефект, .  Під інфекцією  розуміють заразне начало.

Інфекційний процес - це процес, що виникає в результаті взаємодії хвороботворних мікробів зі сприйнятливим організмом у певних умовах зовнішнього середовищ, що включає взаємодію збудника, макроорганізму і навколишнього середовища.

Інфекційна хвороба — крайня ступінь виразності інфекційного процесу. 

Найважливішою особливістю хвороботворних мікробів є їх отруйність (токсичність) для організму, обумовлена виробленням мікробами особливих речовин, названих токсинами.

На інфекційний процес  впливають також  наступні властивості мікробів:

·       Патогенність  — це здатність мікроорганізму спричиняти інфекційний процес та інфекційне захворювання.

·       Вірулентність (лат. virulentus — отруйний) — міра або ступінь патогенності.

      Розрізняють інфекції гострі й хронічні.

Гострі інфекції характеризуються раптовим початком і порівняно короткочасним перебігом. Хронічні інфекції відрізняються тривалим перебігом.

Класифікація інфекційних хвороб

Відповідно до  місця  первинної локалізації в організмі та механізмі, шляхів  передачі інфекції від джерела до здорового організму  виділяють:

·      кишкові інфекції (фекально-оральний механізм передачі, місце первинної локалізації — травна система);

·      інфекції дихальних шляхів (повітряно-крапельний механізм передачі, місце первинної локалізації — респіраторний тракт);

·      кров'яні інфекції (трансмісивний механізм передачі, місце первинної локалізації — система кровообігу та кров'яні елементи);

·      інфекції зовнішніх покривів (контактний механізм передачі, місце первинної локалізації — шкіра та підшкірна основа);

Окрім того існують ще такі термінування:

·     Локальна інфекція — місцеве пошкодження організму під дією патогенних факторів мікроорганізму.

·     Латентна інфекція — стан при якому мікроорганізм, що на певному етапі живе і розмножується у тканинах організму, не породжує ніяких симптомів.  

Періоди інфекції

При будь-якій  інфекційній  хворобі розрізняють такі періоди:
1.
Інкубаційний (прихований) період (ІП);
2. Період провісників, або продромальний період;
3. Період основних проявів хвороби;
4. Період згасання (спаду клінічних проявів) хвороби;
5. Період одужання (реконвалесценція: рання і пізня, із залишковими явищами або без них).

Поняття про епідемічний процес. Джерела інфекції.  Шляхи і методи передачі інфекції.

     Епідемічний процес  - це процес поширення інфекції в людському колективі, що складається із взаємодії трьох основних, тісно зв'язаних між собою елементів: джерела інфекції, шляхів передачі й поширення інфекції й сприйнятливості до даної інфекції населення.

Джерелом інфекції може бути хвора людина чи  бактеріоносій – людина,  що має у своєму організмі й виділяє хвороботворні  мікроби  у зовнішнє середовище, не проявляючи ознак захворювання.

Виділяють такі механізми передачі інфекції:


·     фекально-оральний;

·     повітряно-крапельний;

·     трасмісивний;

·     контактний;

·     вертикальний;

·     гемоконтактний;


Фактори, які впливають на перебіг епідемічного процесу.

1) властивості хвороботворного мікроба.

2) шлях поширення інфекції.

3) житлові умови.

4) умови харчування і якість харчових продуктів.;

5) професія, умови праці.;

6)  рівень   санітарної   культури   населення.;

7)  різні  стихійні   лиха,   війни,   неврожаї;

8) опірність колективу інфекції.;

9) протиепідемічні заходи.

Поняття про суть імунітету. Види імунітету.

Імунітетом, або несприйнятливістю, називається такий стан організму, при якому в ньому створюються умови, що не допускають розвитку того або іншого інфекційного захворювання.

Розрізняють наступні види імунітету: вроджений і набутий, активний і пасивний, природний і штучний.

Природні захисні сили організму:


·       шкіра і слизові оболонки 

·       шлунковий і кишковий  сік.  

·       кров.

·       Лімфатичні вузли та селезінка


Фагоцитоз.

В організмі людини є велика кількість клітин, що володіють особливими захисними властивостями, за допомогою яких організм  звільняється від мікробів. Ці клітини, які  активно пересуваючись до мікробів, поглинають їх, називають  фагоцитами, а процес захоплювання, переварювання мікробів - фагоцитозом. Роль фагоцитів грають  клітини крові - лейкоцити (білі кров'яні тільця), а також клітини печінки, селезінки, клітини стінок кровоносних судин. При потраплянні мікробів в організм ці клітини бурхливо розмножуються й концентруються навколо вогнища запалення,  обволікають своїми відростками мікроби і поглинають їх. В результаті  цієї взаємодії  клітина-фагоцит може залишитися здатною до подальшого фагоцитозу, але часто  разом з мікробом гине і фагоцит, іноді мікроб перемагає і розмножується . Продуктом руйнування клітин-фагоцитів, мікробів і навколишніх тканин є гній, що утворюється безпосередньо у вогнищі запалення.

Поняття про антитіла і антигени.

      Людина, що перехворіла заразною хворобою, другий раз нею не заражається. Причиною такої дії крові  є наявність у ній особливих захисних властивостей - антитіл, що утворяться в результаті влучення в організм хвороботворних мікробів (антигенів).

 

Діють  антитіла на мікробну клітину по-різному. Деякі мікроорганізми під впливом антитіл перетерплюють значні зміни, що закінчуються повним їхнім розчиненням. Однак при більшості заразних хвороб мікроби не розчиняються, але антитіла при цьому,переборюючи опір мікробів, полегшують поглинання їх  фагоцитами. Деякі антитіла мають здатність оточувати  мікроби на місці первісного проникнення в організм, де вони піддаються впливу фагоцитів. Важлива властивість антитіл - знешкодження мікробних отрут - токсинів.